ଗ୍ରିଷ୍ମେ ଚନ୍ଦନ, ଶ୍ରାବଣେ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା

feature-article

PAGE VIEWS: 2,981

 

ଆକାଶରେ ନବ ନୀରଦର ଅପରୁପ ଶୋଭା | ବନ ପ୍ରାନ୍ତର ଦେଇ ଶିରି ଶିରି ବହୁଛି ମନ୍ଦ ମଲୟ | ଶ୍ରୀଧାମ ବୃନ୍ଦାବନରେ ଲାଗିଚି ମହୋତ୍ସବ ଗହଳ ଲତାକୁଞ୍ଜ ରେ ମିଲିତ ହେଉଛନ୍ତି ରସରାଜ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଆଉ ରାସେଶ୍ଵରି ଶ୍ରୀରାଧା | ଶ୍ରାବଣ ବାରିଧାରାରେ ଅନୁଷ୍ଟିତ ହେଉଛି ଋଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବର୍ଷାକାଳିନ ରାସୋତ୍ସବ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା | ବୈଷ୍ଣବ ମତ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦ୍ଵାପର ଲିଳା ଆଧାରରେ ଅନେକ ରାସୋତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ | କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପାଳିତ ହୁଏ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶରତ ରାସ | ସେହିପରି ଫାଲଗୁନ ଚୈତ୍ରରେ ହୁଏ ବସନ୍ତ ରାସୋତ୍ସ୍ବବ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନେ ନରେନ୍ଦ୍ର ସରୋବରରେ ଜଳକ୍ରିଡା କରି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନିଜ ଲିଳାସଂଗୀନୀ ଭୁଦେବୀ ଓ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ସହ କ୍ରୀଡା କରନ୍ତି | ଏହା ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗ୍ରିଷ୍ମକାଳିନ ରସୋତ୍ସବ ଭାବେ ବିଦିତ | ସେହିପରି ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ଝୁଲଣ ଯତ୍ରାକୁ ବୈଷ୍ଣବମାନେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ କୁଞ୍ଜମିଳନ ବା ପ୍ରାବଟ୍ ରାସ ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି | ଦ୍ଵାପର ଯୁଗରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ବିରହ ବ୍ୟଥା ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ଉଭୟଙ୍କ ମିଳନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ |



ପ୍ରେମାଲିଙ୍ଗନବଦ୍ଦ ହୋଇ ଶ୍ରୀରାଧା ଓ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଲତାକୁଞ୍ଜର ଦୋଲିରେ ଝୁଲୁଥିବାର ବେଳେ ଏହି ଦିବ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଗୋପିକାମାନେ | ସେବେଠାରୁ ବୃନ୍ଦାବନରେ ଏହି ପ୍ରାବୃଟ୍ ରାସୋତ୍ସବ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ଶ୍ରଦ୍ଦାର ସହିତ ପାଳିତ ହେଉଛି | ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଲିଳା ହୋଇଥିବାରୁ ସାଧୁ ସନ୍ଥ ବୈଷ୍ଣବମାନେ ଏହି ଯାତ୍ରା କୁ ନିଷ୍ଠାର ସହ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଶ୍ରିଧାମ ବୃନ୍ଦାବନରେ ଝୁଲଣ ଯତ୍ର ପନ୍ଦର ଦିନ ବ୍ୟାପି ପାଳନ କରାଯାଉଥିବବେଳେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୁରିରେ ଏହ ପାଞ୍ଚଦିନ ବ୍ୟାପି ପାଳନ କରାଯାଏ |\r\n\r\nଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସମସ୍ତ ମଠରେ ଝୁଲଣ୍ କୁଞ୍ଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରଯାଇ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦୋଳୟମାନ କୁଞ୍ଜରେ ବିଜେ କରାଯାଏ | ଏମାର ମଠ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବଲ୍ଲଭ ମଠ, ରାଧାଶ୍ୟାମ ମଠ, ରାଧାବଲ୍ଲଭ ମଠ, ରାଧକାନ୍ତ ମଠ, ଝାଞ୍ଜପିଟା ମଠ, ବୟାବାବା ମଠ ଆଦି କୃଷ୍ନପନ୍ଥି ମଠ ମାନଙ୍କର ରାଧାକୃଷ୍ନ ଝୁଲଣ କୁଞ୍ଜକୁ ବିଜେ କରୁଥିଲାବେଲେ ରାମପନ୍ଥି ମଠ ମାନଙ୍କର ଶ୍ରୀ ରଘୁନାଥ ଜିଉ ଓ ଦେବୀ ଜାନକୀ ଝୁଲଣ କୁଞ୍ଜରେ ବିଜେ କରଯାଏ | ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦ୍ଵାଦଶ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ୍ୟରେ ପରିଗଣିତ ହେଉନଥିଲେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଶ୍ରିମନ୍ଦିରରେ ଝୁଲଣ ଆଡମ୍ବର ସହକାରେ ପାଳିତ ହୁଏ | କଲ୍ପବଟ ନିକଟ ମୁକ୍ତିମଣ୍ଡପଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ସୁସଜ୍ଜିତ ଝୁଲଣ କୁଞ୍ଜ | ଲଳିତା,ବିଶଖା, ଈନ୍ଦୁରେଖା, ତୁଙ୍ଗବିଦ୍ୟା, ଚମ୍ପକ ଲତା, ଚିତ୍ରରେଖା, ରଙ୍ଗଦେବି, ଓ ସୁବିଦ୍ୟ ଅଷ୍ଟସଖୀ, ରୁପ, ରତି, ଲବଙ୍ଗ, ରସ, ଗୁଣ, ମଞ୍ଜୁଲାଲି, ବିଳାସ ଓ କସ୍ତୁରି ଆଦି ଅଷ୍ଟ ମଞ୍ଜରିଙ୍କ ସମେତ ସବତ୍ସା ଧେନୁ, ନାନା ଜାତିର ପଶୁପକ୍ଷି ଆଦି କୁଞ୍ଜରେ ପାରିଷଦ ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଆନ୍ତି | କୁଞ୍ଜର ଦୁଇ ପାଶ୍ଵରେ ଦୁଇ ଦଳ ବିଶାଳକାୟ ବଳିଷ୍ଠ ଯୁବକ ପ୍ରତିମୁର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଏହି ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ୍ ପ୍ରତିମୁର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ କଳିଯୁଗ ଭେଣ୍ଡା ବୋଲି କୁହନ୍ତି | ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଲ ଦଶମିରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡଦେଉଳରେ ପ୍ରତ୍ୟହ ମଧ୍ୟ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ଶେଷ ହେବା ଉତ୍ତାରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମା ମଦନ ମୋହନ, ଶ୍ରୀଦେବୀ, ଭୁଦେବୀ, ଓ ରାମକୃଷ୍ନ ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇ ଝୁଲଣ କୁଞ୍ଜକୁ ବିଜେ କରନ୍ତି | ଏଠାରେ ନାନା ଉପଚାରରେ ପୁଜା ଓ ବନ୍ଦାପନା କରାଯାଈ ନିଃସଙ୍ଖୁଡି ଭୋଗ ନୈବେଦ୍ୟ କରାଯାଏ | ଭକ୍ତମାନେ ଝୁଲଣ ମଣ୍ଡପରେ ରାଧାକୄଷ୍ନଙ୍କ ରାସଲିଳା ଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | କେତେକ ସ୍ଥାନରେ କେବଳ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୁର୍ତ୍ତିକୁ ନେଇ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ପାଳନ କରାଯାଏ |’,’ଗ୍ରିଷ୍ମେ ଚନ୍ଦନ, ଶ୍ରାବଣେ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା’



Weather Puri  Sat, 23 Sep 2017 04:30 AM IST
Temperature:28°C
Mostly Cloudy
Wind: 14km/h South West
Humidity: 83%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 24 Sep 2017
    Thunderstorms
    High:29°C Low:29°C
  • 25 Sep 2017
    Thunderstorms
    High:29°C Low:28°C
  • 26 Sep 2017
    Thunderstorms
    High:29°C Low:27°C
  • 27 Sep 2017
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C

Bhaja Govindam – immor..

Bhaja Govindam – immortal composition of Adi Sankaracharya https://t.co/GxdDrBpqkh

Gupta Gundicha In Srikhe..

Gupta Gundicha In Srikhetra – Durga Madhab worshiping https://t.co/BAyYojsAlQ https://t.co/BAyYojsAlQ https://t.co/BAyYojsAlQ

https://t.co/J7rdwzZ0jV Goddess Chandraghanta is the third among the nine forms of Durga is worshipped on the third day of Navratri.

Story of Lord Rama is ..

Story of Lord Rama is “source book” of India’s Spiritual & cultural heritage. Read Sankhipta Ramayan #DurgaPuja… https://t.co/lDtqB7x3sy