Nilachakra Darshan

feature-article

PAGE VIEWS: 6,129

 


ବାଟମଙ୍ଗଳା ପାର ହେଉ ହେଉ ଦିଗବଳୟରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ବିଶାଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର | ବଡ ଦେଉଳର ଗାରିମାରେ ମଣ୍ଡିତ ଖଣ୍ଡଶାଳ ଦେଉଳ ଉପରେ ନୀଳଚକ୍ର ଓ ପତିତ ପାବାନ ପତକାକୁ ଦେଖି ପଥଶ୍ରାନ୍ତ ଭକ୍ତଗଣଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ ପରମ ତୃପ୍ତି | ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରୀତିନୀତିରେ ନିଳଚକ୍ର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାସ୍ୟ | ପ୍ରତିଦିନ ନୀଳଚକ୍ରରେ ପତକା ଲାଗିସାରିବା ପର ହିଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଧୁପ ଉଠେ | ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିଲେ ନୀଳଚକ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ |

Nilachakra Darshan

ଏହାକୁ ଚକ୍ରମଣୋହି କହନ୍ତି | ପ୍ରତି ଏକାଦଶି ରେ ମହାଦିପ ନୀଳଚକ୍ର ଉପରକୁ ଉଠେ | ଚୁନରା ସେବକମାନେ ଡାକ ଦିଅନ୍ତି ‘ ବିରଶ୍ରି ଗଜପତି ଗୌଡେଶ୍ୱର ନବକୋଟି କର୍ଣ୍ଣାଟ କଳବର୍ଗେଶ୍ୱର ଅତୁଳ ବଳ ପରାକ୍ରମ ସଂଗ୍ରାମେ ସହସ୍ତ ବାହୁ କ୍ଷତ୍ରିୟ କୂଳ ଧୁମକେତୁ ରାଉତରାୟ ଶ୍ରିଗଜପତି ମହାରାଜଙ୍କୁ ଶଙ୍ଖରେ ପୁରାଇ ଚକ୍ର ଆଢୁଆଳେ ରଖ ହେ ମହାପ୍ରଭୁ ‘ | ଶ୍ରୀ ଜିଉମାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ କେବଳ ନୀଳଚକ୍ର ଓ ପତିତପାବନ ବାନାକୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଭକ୍ତ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ସମାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦେବଦର୍ଶନ କ୍ରମରେ ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକରି ଭକ୍ତମାନେ ପାଟ ଅଗଣାକୁ ବାହାରିଲେ କୁର୍ମବେଢା ଉତ୍ତରଦ୍ୱାର ସଂଲଗ୍ନ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିକଟକୁ ଯଆନ୍ତି | ଏହି ଦେଉଳଟି ଅମୁହାଂ ଦେଉଳ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଭକ୍ତମାନେ ଦେଉଳ କାନ୍ଥରେ ହାତ ଗଡେଇ ‘କର୍ଣ୍ଣ ଦାତା, ବଳିଦାତା, ଦାତା ଜିମୁତବାହନ, ଶ୍ରେଷ୍ଠଦାତା ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ‘ ବୋଲି କହି ନୀଳଚକ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଣିପାତ କରନ୍ତି | ଚକ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ହିଂ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବେଢା ପରିକ୍ରମା ଶେଷ ହୁଏ | ପାଟ ଅଗଣାରୁ ଆନନ୍ଦ ବଜାର ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଭକ୍ତମାନେ ବାମା ପାଶ୍ୱରେ ଶ୍ରି ସତ୍ୟନାରାୟଣ, ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ ସମ୍ମୁଖ ଆକାଶରେ ପବିତ୍ର ନୀଳଚକ୍ର ଙ୍କୁ ଏକ ସଙ୍ଗେ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତି | କ୍ଷେତ୍ରବାସି ଭକ୍ତମାନେ ପ୍ରତ୍ୟହ ବଡଦାଣ୍ଡକୁ ଆସି ଚକ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ହେଲା ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି | ଅଷ୍ଟଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ନୀଳଚକ୍ରର ପ୍ରଭାବରେ ପୁରୀ ସହର ବାତ୍ୟା ଓ ସୁନାମିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଆସୁଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ବିଶ୍ୱାସ | ଭକ୍ତ ମନରେ ନିଳଚକ୍ର ପ୍ରତି ରହିଛି ଅନେକ ଆବେଗ |

 

 

chunura sebaka nilachakra chakramanohi


Weather Puri  Tue, 13 Nov 2018 08:30 PM IST
Temperature:25°C
Partly Cloudy
Wind: 14km/h East
Humidity: 81%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 14 Nov 2018
    Mostly Cloudy
    High:28°C Low:23°C
  • 15 Nov 2018
    Mostly Cloudy
    High:27°C Low:23°C
  • 16 Nov 2018
    Mostly Cloudy
    High:27°C Low:23°C
  • 17 Nov 2018
    Partly Cloudy
    High:27°C Low:25°C

ତୋର ବାଳ ଅପ୍ରାଧେ ବାଳଭୋଗ କର । ଆଜିଠାରୁ ମହାକାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ସକାଳ ଧୁପ ପରେ ଆଉ ଏକ “ବାଳଧୁପ” ଖଞା ହେବ । ବାଳଭୋଗରେ ନଡିଆ, ଲିଆ,… https://t.co/c0tdDY1PJd
https://t.co/53vwvhKMl6 The Sword and the Flute – Kali & Krsna: Dark Visions of the Terrible & Sublime in Hindu Mythology
https://t.co/O9QiubEHB3 #HappyDeepavali Western corner of Shri Jagnnath Temple between Shri Nilamadhab and Shri La… https://t.co/O9QiubEHB3