ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାର ମହିମା

festivals

PAGE VIEWS: 2,497

 


ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରେ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟା ଯେବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ, ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଅଶୁଦ୍ଧକାଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ କୌଣସି ଶୁଭ କର୍ମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଶୟନରେ ଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଶ୍ରୀହରିଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବାର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ ବୋଲି ଅନେକଙ୍କର ମତ | ବର୍ଷା ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ ମନୁଷ୍ୟ ଯେତେଦିନ ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କ ସମୀପରେ ସମୟ ବ୍ୟତୀତ କରେ, ସେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅଶ୍ଵମେଧ ଯଜ୍ଞର ଫଳ ଲାଭ କରେ |

ମହୋଦଧିର ପବିତ୍ର ଜଳରେ ସ୍ନାନ ପୂର୍ବକ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରି ଚତୁର୍ମାସ୍ୟା ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମୁକ୍ତିର ସାଧନ ସୁଗମ ହୁଏ | ଏଥିନିମିତ୍ତ ସାଧକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାସ କରନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ବର୍ଷର ଆଠମାସ କାଳ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି ନର ଯେଉଁ ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥାଏ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଦର୍ଶନରେ ସେହି ଫଳ ମିଳେ |

ସାଧାରଣତଃ ଶାକାହାର କିମ୍ବା ଫଳାହାର ଦ୍ଵାରା ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସ୍ତରରେ ଉଚ୍ଚତ୍ତର ସୋପାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥାଆନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ତପସ୍ୟାରେ ନିମଗ୍ନ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | ସାଧାରଣ ଗୃହୀ ସାଧକମାନେ ଜପମାଳାଧରି ଏହି ସମୟରେ ଜପାଦି କର୍ମ କରିଥାନ୍ତି |

ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା Chaturmasya Vrata chaturmashya


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  am27-05-2019
Temperature:31°C
Sunny
Wind: 14.91km/h
South West
Humidity: 84%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 28-05-2019 [ Tue]
    Breezy
    High:29°C Low:29°C
  • 29-05-2019[ Wed]
    Breezy
    High:29°C Low:29°C
  • 30-05-2019[ Thu]
    Breezy
    High:29°C Low:29°C
  • 31-05-2019[ Fri]
    Breezy
    High:29°C Low:29°C

ଶ୍ରଦ୍ଧା ହେଉଛି ପକ୍ଷୀଟିଏ, ଯେ କି ପ୍ରଭାତର ଆଗମନକୁ ଆଗମନକୁ ଅନୁଭବ କରେ ଏବଂ ଗୀତ ଗାଏ ଯଦିଚ ସେପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଅନ୍ଧାର ତୁଟି ନଥାଏ । https://t.co/IJPNVeRW26
ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନ ଯଦି ନିଃସ୍ବ, ତୁମେ ହୁଅ ନିଃସ୍ବତର । ଜୀବନ ଯଦି ବଞ୍ଚିତ, ତୁମେ ତାହାହେଲେ ହୁଅ ଆହୁରି ବଞ୍ଚିତ । ଜଗନ୍ନାଥ - ନୀଳଶୈଳ -… https://t.co/rh3XsDgypr
#SaturdayMotivation #SaturdayThoughts Don’t judge each day by the harvest you reap but by the seeds that you plan… https://t.co/iR3Pwk1BIt