ଅତିତର ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

feature-article

PAGE VIEWS: 310

 


ପୁରୀ ଏମାର ମଠର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କୃତିତ୍ବ ‘ ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ’ । ମହନ୍ତ ଗଦାଧର ରାମାନୁଜ ଦାସ 1921 ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ 14 ତାରିଖ ଦିନ ନିଜର ଗୁର ସ୍ବର୍ଗତ ରଘୁନନ୍ଦନ ରାମାନୁଜ ଦାସଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଠର ବିଜେସ୍ଥଳୀ ଠାରେ ଏକ ପାଠାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ୧୯୩୬ ମସିହା ଅପ୍ରେଲ ୩୦ ତାରିଖ ଦିନ ଏମାର ମଠ ତରଫରୁ ରଘୁନନ୍ଦନ ପାଠାଗାର, ସଂସ୍କୃତ ଟୋଲ, ଦାତବ୍ଯ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଓ ପ୍ରିଣ୍ଟଙ୍ଗ ପ୍ରେସ ପରିଚାଳନା ସଂପର୍କରେ ଏକ ବାର୍ଷିକ ବିବରଣୀ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।


ତହିଁରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ତତକାଳୀନ ସମୟରେ ଉକ୍ତ ପାଠାଗାରରେ ଦୈନିକ ଷ୍ଟେଟସମ୍ୟାନ, ଅମୃତବଜାର ପତ୍ରିକା, ନିଉ ଓଡିଶା, ଦୈନିକ ବସୁମତୀ, ଉକ୍ତଳ ଦୀପିକା, ସମାଜ, ଆଶା, ବିଶ୍ବାମିତ୍ର ପ୍ରଭୁତି ସମ୍ବାଦପତ୍ର ରହୁଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୧୩ଟି ସାପ୍ତାହିକ ଓ ୨୦ଟି ମାସିକ ପତ୍ରିକା ପାଠକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାଠାଗାରକୁ ଆସୁଥିଲା । ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବହୁ ଦୃଷ୍ପ୍ରାପ୍ୟ ପୂସ୍ତକ ସଂଗୃହିତ ହୋଇ ରଘୁନନ୍ଦନ ପାଠାଗାରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଜଣ ପାଠକ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାଠାଗାରକୁ ଆସୁଥିଲେ । ଏହି ପାଠାଗାରକୁ ଏହାର ଦ୍ବିତାଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଛାତ ଉପରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ନିମନ୍ତେ ତତକାଳିନ ସମୟରେ ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଣହିନ୍ଦୁ ଅତିଥବର୍ଗମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହି ମଠ ପରିସରକୁ ଆସିଥିଲେ ।



flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  18-09-2019
Temperature:27°C
Thunderstorms
Wind: 7.46km/h
South East
Humidity: 90%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 20-09-2019 [ Fri]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C
  • 21-09-2019[ Sat]
    Thunderstorms
    High:29°C Low:27°C
  • 22-09-2019[ Sun]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C
  • 23-09-2019[ Mon]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C

ବଡ ଆଖଡା ମଠ, କେବେ ବାଘ ଆଖଡା, ଖାକି ଆଖଡା, ର୍ନିମୋହି ଆଖଡା ରୁପେ ପରିଚିତ ଥିଲା । https://t.co/hKPMMU9BmI #matha #puri #odisha… https://t.co/hKPMMU9BmI
ବିଷୟ ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ୟ https://t.co/bKPSzX6qYB