ଅତିତର ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

feature-article

PAGE VIEWS: 646

 

ପୁରୀ ଏମାର ମଠର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କୃତିତ୍ବ ‘ ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ’ । ମହନ୍ତ ଗଦାଧର ରାମାନୁଜ ଦାସ 1921 ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ 14 ତାରିଖ ଦିନ ନିଜର ଗୁର ସ୍ବର୍ଗତ ରଘୁନନ୍ଦନ ରାମାନୁଜ ଦାସଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଠର ବିଜେସ୍ଥଳୀ ଠାରେ ଏକ ପାଠାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ୧୯୩୬ ମସିହା ଅପ୍ରେଲ ୩୦ ତାରିଖ ଦିନ ଏମାର ମଠ ତରଫରୁ ରଘୁନନ୍ଦନ ପାଠାଗାର, ସଂସ୍କୃତ ଟୋଲ, ଦାତବ୍ଯ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଓ ପ୍ରିଣ୍ଟଙ୍ଗ ପ୍ରେସ ପରିଚାଳନା ସଂପର୍କରେ ଏକ ବାର୍ଷିକ ବିବରଣୀ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।



ତହିଁରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ତତକାଳୀନ ସମୟରେ ଉକ୍ତ ପାଠାଗାରରେ ଦୈନିକ ଷ୍ଟେଟସମ୍ୟାନ, ଅମୃତବଜାର ପତ୍ରିକା, ନିଉ ଓଡିଶା, ଦୈନିକ ବସୁମତୀ, ଉକ୍ତଳ ଦୀପିକା, ସମାଜ, ଆଶା, ବିଶ୍ବାମିତ୍ର ପ୍ରଭୁତି ସମ୍ବାଦପତ୍ର ରହୁଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୧୩ଟି ସାପ୍ତାହିକ ଓ ୨୦ଟି ମାସିକ ପତ୍ରିକା ପାଠକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାଠାଗାରକୁ ଆସୁଥିଲା । ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବହୁ ଦୃଷ୍ପ୍ରାପ୍ୟ ପୂସ୍ତକ ସଂଗୃହିତ ହୋଇ ରଘୁନନ୍ଦନ ପାଠାଗାରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଜଣ ପାଠକ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାଠାଗାରକୁ ଆସୁଥିଲେ । ଏହି ପାଠାଗାରକୁ ଏହାର ଦ୍ବିତାଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଛାତ ଉପରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ନିମନ୍ତେ ତତକାଳିନ ସମୟରେ ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଣହିନ୍ଦୁ ଅତିଥବର୍ଗମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହି ମଠ ପରିସରକୁ ଆସିଥିଲେ ।



flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  am24-02-2020
Temperature:23°C
Sunny
Wind: 8.08km/h
South West
Humidity: 82%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 25-02-2020 [ Tue]
    Thunderstorms
    High:26°C Low:23°C
  • 26-02-2020[ Wed]
    Thunderstorms
    High:26°C Low:23°C
  • 27-02-2020[ Thu]
    Thunderstorms
    High:26°C Low:23°C
  • 28-02-2020[ Fri]
    Mostly Sunny
    High:25°C Low:22°C

*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୨୪ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ସୋମବାର)* *ଫାଲଗୁନ -ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ* *ତିଥି -ପ୍ରତିପଦା ରାତ୍ରି ଘ୧୧/୦୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ଦ୍… https://t.co/FxNnyHIvYS
*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୨୩ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ରବିବାର)* *ଫାଲଗୁନ -କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ* *ତିଥି -ଅମାବାସ୍ୟା ରାତ୍ରି ଘ୦୮/୪୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ… https://t.co/lXIXmRAAJI
Bhabakundaleswar Temple https://t.co/65JHAU6Oc6 via #destinations #bhabakundaleswartemple #dahikhia