ଅତୀତ ପୃଷ୍ଠାରୁ … ଶ୍ରୀଭାବକୁଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର: ବିଜେ ମାଣିକପାଟଣା

destinations

PAGE VIEWS: 1,049

 

ଶ୍ରୀଭାବକୁଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ମହାଦେବ

ଶ୍ରୀଭାବକୁଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ମହାଦେବ

ଇତିହାସରୁ ଜଣାଯାଏ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରୁ ନୀଳାଦ୍ରି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଜଳପଥରେ ହିଁ ସାଧୁ ସନ୍ଥ ଓ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ଆସୁଥିଲେ । କେହି କେହି ଚିଲିକାରେ ବୋଇତରେ ଆସି ମାଣିକପାଟଣା ବାଟରେ ପହଞ୍ଚୁଥୁଲେ ତ କେହି କେହି ବରକୁଦଘାଟରେ ପହଞ୍ଚୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାତପଡ଼ାକୁ ପୁରୀଠାରୁ ଯାଇଥିବା ରାଜପଥର ସୁନାମୁହିଁଠାରୁ ଡାହାଣପଟେ କରିମପୁର ପାଖରେ ରହିଛି ବରକୁଦ ଘାଟ ଦହିଖୁଆଠାରେ ବାମପଟ କୁ ଗଲେ ରହିଥିଲା ମାଣିକପାଟଣା ଘାଟି । ଯେଉଁମାନେ ମହୋଦଧୁ ଓ ଚିଲିକା ମଝି ରେ ଥୁବା ଚଲାପଥରେ ଆସୁଥିଲେ 6ସମା6ନ ମାଣିକପାଟଣା ସିଧାରେ ବୋଇତରେ ଆସି ଚିଲିକା ପାରି ହୋଇ ଘାଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହି ଘାଟ ନିକଟରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ରହିଥିବା ଶ୍ରୀଭାବକୁଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଆଜି ବି ରହିଛି । ଦସ୍ତାବିଜରେ ଶ୍ରୀ ଭାବକୁଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର: ବିଜେ ମାଣିକପାଟଣା ବୋଲି ଲେଖା ରହିଛି । | ମାଣିକପାଟଣା ଗାଁ ଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ଐତିହ୍ୟର ଏକ ଗୌରବପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ମାରକୀ । ଏଇ ଗାଁର ମାଣିକ ଗଉଡୁଣୀ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ସେନାବାହିନୀର କାଂଚି ଅଭିଯାନ ସହିତ । ଗଜପତି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଦେବଙ୍କ କାଂଚି ନଗରୀକୁ ୨ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା ବେଳର କଥା । ମାଣିକ ଥିଲା ଗଜପତି, ଓଡ଼ିଆ ପାଇକ ବାହିନୀ ଓ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେତ୍ର । ଦହି ଖିଆ ଘଟଣା ନିମିତ୍ତ ମାତ୍ର । ମହାପ୍ରଭୁ ଜଣାଇଦେଲେ ମୁଁ ତମ ସାଙ୍ଗରେ ଅଛି; ଅଭିଯାନରେ ଆଗେ ଆଗେ ଯାଉଛି । ବାସ୍, ଏତିକିରେ ଗଜପତି ଯୁଦ୍ଧ ଅଭିଯାନରେ କିପରି ରୋମାଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବେ, ଶତସିଂହର ବଳନେଇ ବୀରଦର୍ପରେ ଆଗେଇ ଯାଇଥିବେ, ତାହା ଅନୁଭବର କଥା । ମହାପ୍ରଭୁ ଆମ ସଙ୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଛି, ଆଜ୍ଞାମାଳ ମିଳିଛି, ଏତିକି ଭାବିଲେ, ଆଜି ବି ଉତ୍ସାହରେ ଆଗେଇବା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ସମାଜରେ କମ୍ ନାହାଁନ୍ତି । ଅନୁଭବ କଥା ଇୟେ । ଅନୁଭବୀ ସେ କଥା ଜାଣନ୍ତି । ଜଳବାହିନୀ ଓ ସୁଳବାହିନୀରେ ପାଇକ ବୀରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲା- ମହାପ୍ରଭୁ ଆମ ସଂଗରେ ଅଛନ୍ତି। ସେତିକିରେ ସେମାନେ ଅଫୁରନ୍ତ ସାହାସରେ ଆଗେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଭାବର ଐତିହ୍ୟ ଗାଥା ଇୟେ । ଭାବର ଠାକୁର ହିଁ ଆମର କାଳେ କାଳେ ପଥପ୍ରଦର୍ଶକ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ।


ଡଃ.ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ର


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  am17-02-2020
Temperature:25°C
Sunny
Wind: 4.35km/h
South West
Humidity: 78%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 18-02-2020 [ Tue]
    Sunny
    High:25°C Low:23°C
  • 19-02-2020[ Wed]
    Sunny
    High:25°C Low:24°C
  • 20-02-2020[ Thu]
    Sunny
    High:25°C Low:24°C
  • 21-02-2020[ Fri]
    Sunny
    High:24°C Low:23°C

*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୧୭ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ସୋମବାର)* *ଫାଲଗୁନ -କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ* *ତିଥି -ନବମୀ ଦିବା ଘ୦୩/୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ଦଶମୀ https://t.co/QJPvnDcoQx
*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୧୬ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ରବିବାର)* *ଫାଲଗୁନ -କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ* *ତିଥି -ଅଷ୍ଠମୀ ଦିବା ଘ୦୩/୫୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ନବମୀ https://t.co/TYKS5ubjKT
*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୧୫ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ଶନିବାର)* *ଫାଲଗୁନ -କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ* *ତିଥି -ସପ୍ତମୀ ସଂ ଘ୦୫/୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ଅଷ୍ଠମୀ https://t.co/4WvDJjOW4K