ବୋଲ୍ ବମ୍ ଅର୍ଥ ‘ଶିବ କୁହ’ ବା ‘ଶିବ ନାମ ଉଚ୍ଚାରଣ କର

feature-article

PAGE VIEWS: 708

 

ବୋଲ୍ ବମ୍ । ଘଣ୍ଟା ପରେ ଘଣ୍ଟା, ଦିନ ପରେ ଦିନ ମାଇଲ୍ ମାଇଲ୍ ଧରି ଚାଲିଥିବେ ସେମାନେ ପାଦର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଦେହର ଥକ୍କାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଯେଉଁ ଧ୍ବନି ସେମାନଙ୍କୁ ମନରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଉଥିବ, ତାହା ‘ବୋଲ୍ ବମ୍, ହର ହର ବମ୍’ । ଏହା ସହ ଯୋଡି ସେମାନେ ଦେଉଥିବେ ଆଉ ନା କେତେ ଡାକା ଭୋଲାବାବା, ଜଟିଆବାବା, ଡମ୍ବରୁଧାରୀ ପାର କରିବେ ଏହି ବିଶ୍ବାସ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଉଥବେ ପାଦ ମନରେ ଭକ୍ତି, ବିଶ୍ବାସ ଓ


‘ବୋଲ୍ ବମ୍ ଅର୍ଥ ‘ଶିବ କୁହ’ ବା ‘ଶିବ ନାମ ଉଚ୍ଚାରଣ କର’ । ହେଲେ ‘ବମ୍ ର ଅନ୍ୟ ଏକ ଅର୍ଥ ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଓ ମହେଶ୍ୱର ଏହି ତିନୋଟି ପବିତ୍ରମୟ ନାମ ରହିଛି ଏହି ‘ବମ୍ ଶବ୍ଦଟି ମଧ୍ୟରେ । ‘ବ’ରେ ବ୍ରହ୍ମା ଓ ‘ବ’ରେ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ‘ମ’ ରେ ମହେଶ୍ବର । ଏଣୁ ‘ବୋଲ୍ ବମ୍ ଅର୍ଥ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବଙ୍କ ନାମକୁ ଜପ କର’ସେଥିପାଇଁ କାଉଁରିଭାର ବହନ କରି ଚାଲିଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଲ୍ ବମ ମନ୍ତ୍ରଶକ୍ତି ତୁଲ୍ୟ । ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ମାନସିକ ଶକ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ପଥଶ୍ରମ କ୍ଲାନ୍ତି ଅନେକାଂଶରେ ଲାଘବ କରିଥାଏ । ସାରା ଶ୍ରାବଣ ମାସକୁ ନିଷ୍ଠାର ସହ ପାଳନ କରି ଆଇଁଷ ଖାଉନଥିବା, କ୍ଷୀର ହେଉନଥିବା ଓ ସାଧୁପରି ଗୈରିକ ବସନ ଧାରଣ କରୁଥିବା କାଉଁଡ଼ିଆମାନଙ୍କର ‘ବୋଲ୍ ବମ୍ ଉଚ୍ଚାରଣରେ ସାରା ମାସ ପବିତ୍ରମୟ ହୋଇଯାଏ।


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  am21-01-2021
Temperature:23°C
Partly Cloudy
Wind: 4.97km/h
West
Humidity: 88%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 22-01-2021 [ Fri]
    Sunny
    High:24°C Low:21°C
  • 23-01-2021[ Sat]
    Sunny
    High:24°C Low:22°C
  • 24-01-2021[ Sun]
    Sunny
    High:26°C Low:22°C
  • 25-01-2021[ Mon]
    Mostly Sunny
    High:25°C Low:24°C

*🌹🌼👉ଜୟ ଜୟ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ 👈🌼🌹* *✧═════•❁❀❁•═════✧* *ଅଦ୍ୟ ଜାନୁଆରୀ ୨୧ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ମସିହା(ଗୁରୁବାର)* *ପୌଷମାସ-ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ*… https://t.co/q9XZmMeKFH
ଜୟ ଜୟ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ
*🌹🌼👉ଜୟ ଜୟ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ👈🌼🌹* *✧═════•❁❀❁•═════✧* *ଅଦ୍ୟ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ମସିହା(ବୁଧବାର)* *ପୌଷମାସ-ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ* *… https://t.co/I57L4D2dxa