ବୋଲ୍ ବମ୍ ଅର୍ଥ ‘ଶିବ କୁହ’ ବା ‘ଶିବ ନାମ ଉଚ୍ଚାରଣ କର

feature-article

PAGE VIEWS: 279

 


ବୋଲ୍ ବମ୍ । ଘଣ୍ଟା ପରେ ଘଣ୍ଟା, ଦିନ ପରେ ଦିନ ମାଇଲ୍ ମାଇଲ୍ ଧରି ଚାଲିଥିବେ ସେମାନେ ପାଦର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଦେହର ଥକ୍କାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଯେଉଁ ଧ୍ବନି ସେମାନଙ୍କୁ ମନରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଉଥିବ, ତାହା ‘ବୋଲ୍ ବମ୍, ହର ହର ବମ୍’ । ଏହା ସହ ଯୋଡି ସେମାନେ ଦେଉଥିବେ ଆଉ ନା କେତେ ଡାକା ଭୋଲାବାବା, ଜଟିଆବାବା, ଡମ୍ବରୁଧାରୀ ପାର କରିବେ ଏହି ବିଶ୍ବାସ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଉଥବେ ପାଦ ମନରେ ଭକ୍ତି, ବିଶ୍ବାସ ଓ

‘ବୋଲ୍ ବମ୍ ଅର୍ଥ ‘ଶିବ କୁହ’ ବା ‘ଶିବ ନାମ ଉଚ୍ଚାରଣ କର’ । ହେଲେ ‘ବମ୍ ର ଅନ୍ୟ ଏକ ଅର୍ଥ ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଓ ମହେଶ୍ୱର ଏହି ତିନୋଟି ପବିତ୍ରମୟ ନାମ ରହିଛି ଏହି ‘ବମ୍ ଶବ୍ଦଟି ମଧ୍ୟରେ । ‘ବ’ରେ ବ୍ରହ୍ମା ଓ ‘ବ’ରେ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ‘ମ’ ରେ ମହେଶ୍ବର । ଏଣୁ ‘ବୋଲ୍ ବମ୍ ଅର୍ଥ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବଙ୍କ ନାମକୁ ଜପ କର’ସେଥିପାଇଁ କାଉଁରିଭାର ବହନ କରି ଚାଲିଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଲ୍ ବମ ମନ୍ତ୍ରଶକ୍ତି ତୁଲ୍ୟ । ଏଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ମାନସିକ ଶକ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ପଥଶ୍ରମ କ୍ଲାନ୍ତି ଅନେକାଂଶରେ ଲାଘବ କରିଥାଏ । ସାରା ଶ୍ରାବଣ ମାସକୁ ନିଷ୍ଠାର ସହ ପାଳନ କରି ଆଇଁଷ ଖାଉନଥିବା, କ୍ଷୀର ହେଉନଥିବା ଓ ସାଧୁପରି ଗୈରିକ ବସନ ଧାରଣ କରୁଥିବା କାଉଁଡ଼ିଆମାନଙ୍କର ‘ବୋଲ୍ ବମ୍ ଉଚ୍ଚାରଣରେ ସାରା ମାସ ପବିତ୍ରମୟ ହୋଇଯାଏ।


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  am16-10-2019
Temperature:27°C
Scattered Thunderstorms
Wind: 6.84km/h
East
Humidity: 85%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 17-10-2019 [ Thu]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C
  • 18-10-2019[ Fri]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C
  • 19-10-2019[ Sat]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C
  • 20-10-2019[ Sun]
    Thunderstorms
    High:28°C Low:27°C

କଳିଯୁଗରେ କିପରି ପ୍ରାଣପ୍ରିୟ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସଂଙ୍ଗେ ଗୋପୀମାନଙ୍କ ଭେଟ ହେବ ସେ ବିଷୟରେ ସେମାନେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ । #kartikamasa… https://t.co/jE16McORS9
Carbon help reducing tooth decay..
ଦେଖ ଏ ନିତ୍ୟ ନୀଳାଚଳ ସକଳ ତୀର୍ଥଙ୍କଳ ଆଳ ଗୋପ ମଥୁରା ବୃନ୍ଦାବନ ଦ୍ବାରିକା ଆଦି ଯେତେ ସ୍ଥାନ କୋଟିଏ ତୀର୍ଥ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିମା କହି… https://t.co/0aryxRCXK1