ଦାନବ କିର୍ତିମୁଖ ପୁଜା ହୁଏ ??

feature-article

PAGE VIEWS: 2,882

 


କିର୍ତିମୁଖ – ଗୌରବ ମୁଖ, ମୁଖ ଖୋଲିଥିବା ଏକ ଦାନବ, ଯାହାର ବର୍ଣନା ସ୍କନ୍ଦପୁରାଣ ହୋଇଅଛି । କିର୍ତିମୁଖର ଶୃଷ୍ଟି ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କ ତୃତିୟ ନୟନରୁ ଯାତ ଅଗ୍ନିରୁ ହୋିଇଥିଲା । ତ୍ରିପୁରବିଜୟି ରାକ୍ଷସ ଜଳନ୍ଦରକୁ ଯୁଦ୍ଧର ପରାସ୍ତ ଲକ୍ଷରେ କିର୍ତିମୁଖର ଉତ୍ପତି ହୋଇଥିଲା କିର୍ତିମୁଖ । ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ପର ଦାନବ କିର୍ତିମୁଖ ଖାଇବା ପାଇଁ ଇଛା କଲା । ପ୍ରଭୁ ଶିବ କିର୍ତିମୁଖକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ତା ନିଜକୁ ଆହାର କର, ନିଜକୁ ଆହାର ପରେ କେବଳ ମୁଖଟି ହିଁ କିର୍ତିମୁଖର ବାକି ରହିଲା । କିର୍ତିମୁଖ ଇଛା କଲା ପ୍ରଭୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋ କାର୍ଯ କଣ ? ପ୍ରଭୁ ଶିବ ଉତ୍ତର ଥିଲା ତୁମେ ଏବେ ସବୁ ଦେବ ଦେବିଙ୍କ ମସ୍ତକ ଉପରେ ରହି ସେମାନଙ୍କ କିର୍ତି ପ୍ରଦାନ କର । ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କ ବର ଅନୁଯାୟି ଯେଉଁମାନେ କିର୍ତିମୁଖକୁ ପୁଜା କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଯଶ ବ୍ରଦ୍ଧି ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

ଭାରତିୟ ଶିଲ୍ପଶାସ୍ତ୍ରରେ କିର୍ତିମୁଖକୁ ଗ୍ରାସମୁଖ କିମ୍ବା ରାହୁ ମୁଖ ରୁପେ ବର୍ଣ୍ନିତ । ପ୍ରଶିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ରଥ ଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ କିର୍ତିମୁଖ ରାହୁପଟି  ନାମରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥାଏ ।


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  22-09-2020
Temperature:29°C
Thunderstorms
Wind: 21.13km/h
South West
Humidity: 81%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 24-09-2020 [ Thu]
    Thunderstorms
    High:30°C Low:29°C
  • 25-09-2020[ Fri]
    Thunderstorms
    High:30°C Low:29°C
  • 26-09-2020[ Sat]
    Thunderstorms
    High:29°C Low:29°C
  • 27-09-2020[ Sun]
    Cloudy
    High:30°C Low:28°C

ଅର୍ଥାର୍ଥୀ ଯାନି କଷ୍ଟାନି ମୂଢୋଽୟଃ ସହତେ ଜନଃ । ଶତାଂଶେନାପି ମୋକ୍ଷାର୍ଥୀ ତାନି ଚେନ୍ମୌକ୍ଷମାପୁୟାତ୍ ।। .. ମୁର୍ଖଲୋକ ସାମାନ୍ୟ ଅର୍ଥା… https://t.co/kvdTQRE5iN
ମନ୍ଦିର ବେସର https://t.co/tqBYwKtMCI .. Jay Jay Shri Jagannath
ନମନ୍ତେ ସର୍ବଗ୍ରେ ଦେବୀ ନମସ୍ତେ ଶୁଭସୌଖ୍ୟଦେ ତ୍ରାହି ମାଁ ପଦ୍ମପତ୍ରାକ୍ଷି କାତ୍ୟାୟନୀ ନମସ୍ତୁତେ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ୍ୟ ତାଂ ଦେବୀ ଜଗଦ୍ଧା… https://t.co/cY5lf05mqa