ମା ବରାହୀ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା

festivals

PAGE VIEWS: 704

 

ବାଲିସାହିରେ ଅବସ୍ଥିତ ମା’ବରାହୀ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ମା’ସମୁଦ୍ରର ବାଲିପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ସାହିର ନାମ ବାଲି ସାହି ରଖା ଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀ କହିଥାନ୍ତି । ବିମଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ସହସ୍ର କୁମ୍ଭ ବରଣ ହେବା ଦିନ ଠାରୁ ମା’ବରାହୀ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ଷୋଡଶପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଏବଂ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ । ମା’ବରାହୀ ଠାକୁରାଣୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରମ୍ପରା ସହ ଜଡିତ । ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଅନବସର ସମୟରେ ଦଇତାପତିଙ୍କ ବନଜାଗ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ମା’ବରାହୀଙ୍କ ପାଖରେ ଯଜ୍ଞ କରାଯିବା ସହ ଚଣ୍ଡୀପାଠ ଅନୁଷ୍ଟିତ ହୁଏ ।


ଏବେ ଭୋର ୪ଟାରୁ ମନ୍ଦିର ଦ୍ୱାର ଫିଟା ଯିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳିଆଳତି, ଅବକାସ, ମାଜଣା, ମଇଲମ ଓ ବଲ୍ଲଭ ଧୂପ କରାଯାଉଛି । ବାଳ ଭୋଗରେ ଖଇକୋରା, ଚୁଡାଘଷା, ଧୁଆମୁଗ, ସେଉ, କଳଦୀ, କାକୁଡି, ନଡିଆ ଓ କମଳା ଆଦି ଫଳଭୋଗ କରାଯାଉଛି । ଷୋଳପୂଜା ପରେ ମାଙ୍କ ପାର୍ବତୀ, ଭୁବନେଶ୍ଵରୀ, ‘ସର୍ବମଙ୍ଗଳା, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ, ବନଦୁର୍ଗା, ଜୟଦୁର୍ଗା, ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ କରାଯାଏ। ବେଶ ଦେଖିବାକୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ଜଗତଜ୍ୟୋତି ରଥଶର୍ମା ମା’ଙ୍କ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି । ମା’ଙ୍କୁ ଦିପ୍ରହର ଧୂପରେ ଶଙ୍ଖୁଡି ଭୋଗ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଅମାଲୁ, କାକରା, ଧୁଆମୁଗ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଫଳଭୋଗ କରାଯାଏ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ସନ୍ଧ୍ୟାଆଳତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ତା’ପରେ ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ଚଣ୍ଡୀପାଠ କରାଯାଏ । ସନ୍ଧ୍ୟାଧୂପରେ ଶୁଖୁଲି ଭୋଗ ଓ ଫଳ ଭୋଗ କରାଯାଏ । ରାତିରେ ଖେଚୁଡି ଡାଲମା, କାକରା ଓ ଖିରି ଭୋଗ କରାଯାଏ । ଷଷ୍ଠୀଠାରୁ ନବମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମିଷ ଭୋଗ କରାଯାଏ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପକ୍ଷରୁ ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗିପାଟ, ଚନ୍ଦନଖଣ୍ଡି ଓ ରାଶିତେଲ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ମାଙ୍କ ମୁହଁ ଉତ୍ତର ମୁଖା ଅବସ୍ଥାରେ ରଖୁଥିବାରୁ ସେ ସର୍ବଦା ବିପଦ ରକ୍ଷାକାରୀଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଯିଏ ଯେତେବେଳେ ଡାକେ ମା ବରାହୀ ମନୋସ୍କାମନା ପୁରଣ କରିଥାଆନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେହ ରାତିରେ ମା’ଙ୍କୁ ବଡ଼ସିଂହାର ବେଶ କରାଯିବା ପରେ ପହୁଡ କରାଯାଏ।

ଷୋଡଶ ଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  am24-02-2020
Temperature:24°C
Sunny
Wind: 8.08km/h
South West
Humidity: 75%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 25-02-2020 [ Tue]
    Thunderstorms
    High:26°C Low:23°C
  • 26-02-2020[ Wed]
    Thunderstorms
    High:26°C Low:23°C
  • 27-02-2020[ Thu]
    Thunderstorms
    High:26°C Low:23°C
  • 28-02-2020[ Fri]
    Mostly Sunny
    High:25°C Low:22°C

*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୨୪ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ସୋମବାର)* *ଫାଲଗୁନ -ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ* *ତିଥି -ପ୍ରତିପଦା ରାତ୍ରି ଘ୧୧/୦୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ଦ୍… https://t.co/FxNnyHIvYS
*ଅଦ୍ୟ ଫେବୃୟାରୀ ୨୩ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ରବିବାର)* *ଫାଲଗୁନ -କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ* *ତିଥି -ଅମାବାସ୍ୟା ରାତ୍ରି ଘ୦୮/୪୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ… https://t.co/lXIXmRAAJI
Bhabakundaleswar Temple https://t.co/65JHAU6Oc6 via #destinations #bhabakundaleswartemple #dahikhia