ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାର ମହିମା

festivals

PAGE VIEWS: 3,032

 

ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରେ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟା ଯେବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ, ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଅଶୁଦ୍ଧକାଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ କୌଣସି ଶୁଭ କର୍ମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଶୟନରେ ଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଶ୍ରୀହରିଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବାର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ ବୋଲି ଅନେକଙ୍କର ମତ | ବର୍ଷା ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ ମନୁଷ୍ୟ ଯେତେଦିନ ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କ ସମୀପରେ ସମୟ ବ୍ୟତୀତ କରେ, ସେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅଶ୍ଵମେଧ ଯଜ୍ଞର ଫଳ ଲାଭ କରେ |


ମହୋଦଧିର ପବିତ୍ର ଜଳରେ ସ୍ନାନ ପୂର୍ବକ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରି ଚତୁର୍ମାସ୍ୟା ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମୁକ୍ତିର ସାଧନ ସୁଗମ ହୁଏ | ଏଥିନିମିତ୍ତ ସାଧକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାସ କରନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ବର୍ଷର ଆଠମାସ କାଳ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି ନର ଯେଉଁ ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥାଏ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଦର୍ଶନରେ ସେହି ଫଳ ମିଳେ |

ସାଧାରଣତଃ ଶାକାହାର କିମ୍ବା ଫଳାହାର ଦ୍ଵାରା ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସ୍ତରରେ ଉଚ୍ଚତ୍ତର ସୋପାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥାଆନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ତପସ୍ୟାରେ ନିମଗ୍ନ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | ସାଧାରଣ ଗୃହୀ ସାଧକମାନେ ଜପମାଳାଧରି ଏହି ସମୟରେ ଜପାଦି କର୍ମ କରିଥାନ୍ତି |

Chaturmasya Vrata ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା chaturmashya


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  25-09-2020
Temperature:29°C
Thunderstorms
Wind: 19.26km/h
South West
Humidity: 85%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 27-09-2020 [ Sun]
    Thunderstorms
    High:29°C Low:28°C
  • 28-09-2020[ Mon]
    Thunderstorms
    High:30°C Low:28°C
  • 29-09-2020[ Tue]
    Thunderstorms
    High:30°C Low:28°C
  • 30-09-2020[ Wed]
    Thunderstorms
    High:29°C Low:27°C

ସମ୍ପତ୍ତୌ ଚ ବିପତ୍ତୌ ଚ ମହତାମେକ ରୂପତା । ଉଦୟେ ସବିତା ରକ୍ତୋ ରକ୍ତାଶ୍ଚାସ୍ତମୟେ ତଥା। ।। ଉଦୟ ତଥା ଅସ୍ତ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେପରି ସ… https://t.co/QfERXbxPlo
In silence lies the source of the highest inspirations. Mira Alfassa Quotes #DHARMIQ https://t.co/UGiDkUXgUg #FridayThoughts #downloadApp
*🌷💐🌹*ଜୟ ଜୟ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ*🌹💐🌷 ~~~~~~~~~~~~~ *ଅଦ୍ୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା(ଶୁକ୍ରବାର)* *ଆଶ୍ଵିନ-ମଳ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ… https://t.co/LGCJuSeQqe