ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାର ମହିମା

festivals

PAGE VIEWS: 2,711

 

ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରେ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟା ଯେବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ, ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଅଶୁଦ୍ଧକାଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ କୌଣସି ଶୁଭ କର୍ମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଶୟନରେ ଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଶ୍ରୀହରିଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବାର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ ବୋଲି ଅନେକଙ୍କର ମତ | ବର୍ଷା ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ ମନୁଷ୍ୟ ଯେତେଦିନ ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କ ସମୀପରେ ସମୟ ବ୍ୟତୀତ କରେ, ସେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅଶ୍ଵମେଧ ଯଜ୍ଞର ଫଳ ଲାଭ କରେ |


ମହୋଦଧିର ପବିତ୍ର ଜଳରେ ସ୍ନାନ ପୂର୍ବକ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରି ଚତୁର୍ମାସ୍ୟା ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମୁକ୍ତିର ସାଧନ ସୁଗମ ହୁଏ | ଏଥିନିମିତ୍ତ ସାଧକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାସ କରନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ବର୍ଷର ଆଠମାସ କାଳ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି ନର ଯେଉଁ ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥାଏ ଚତୁର୍ମାସ୍ୟାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଦର୍ଶନରେ ସେହି ଫଳ ମିଳେ |

ସାଧାରଣତଃ ଶାକାହାର କିମ୍ବା ଫଳାହାର ଦ୍ଵାରା ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସ୍ତରରେ ଉଚ୍ଚତ୍ତର ସୋପାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥାଆନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ତପସ୍ୟାରେ ନିମଗ୍ନ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | ସାଧାରଣ ଗୃହୀ ସାଧକମାନେ ଜପମାଳାଧରି ଏହି ସମୟରେ ଜପାଦି କର୍ମ କରିଥାନ୍ତି |

ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା chaturmashya Chaturmasya Vrata


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  10-12-2019
Temperature:24°C
Clear
Wind: 6.84km/h
South
Humidity: 79%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 11-12-2019 [ Wed]
    Mostly Sunny
    High:25°C Low:24°C
  • 12-12-2019[ Thu]
    Sunny
    High:25°C Low:24°C
  • 13-12-2019[ Fri]
    Sunny
    High:26°C Low:24°C
  • 14-12-2019[ Sat]
    Sunny
    High:26°C Low:22°C

Thank You Artist Odissi series after three years this morning. The focus is on postures that are specific to Odiss… https://t.co/XUxjqmP93W
ରୁଗବେଦ ବାଣୀ https://t.co/7CShVWFqa3
ଅଦ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖ ୨୦୧୯ମସିହା(ମଙ୍ଗଳବାର) *ମାର୍ଗଶୀର -ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ* *ତିଥି - ତ୍ରୟୋଦଶୀ ଦିବା ଘ୧୦/୫୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ଚ… https://t.co/3DvPaa26Sc
error: Content is protected !!