Holy Shrabana Month – ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ମାସ

feature-article

PAGE VIEWS: 2,690

 

ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ମାସ, ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବ କଂର ଅତିବ ପ୍ରିୟ ମାସ | ଡମ୍ବୁରୁ ଧାରି ଶିବ ହୋଇ ଉଠନ୍ତି ଅତିବ ମନୋହାରି  ଏବଂ କାରୁଣିକ | ବୋଲ୍ ବମ୍ ଭକ୍ତ ଙ୍କ ଗହଳି ରେ ଶୈବ ପିଠ ଗୁଡିକ ହୋଇଉଠେ ଶିବମୟ  ଏବଂ ଆନନ୍ଦମୟ | କରୁଣାମୟ ଶିବ ଙ୍କ ଆଶ୍ରିବାଦ ପାଇବା ପାଇଂ ଶିବ ଭକ୍ତ ହୋଇଉଠେ ତପ୍ତର | ଶ୍ରାବଣ ବର୍ଷା ରେ ଭିଜା ସ ରିର ରେ ଗାଈ ଉଠେ ଶିବ ବନ୍ଦନା, “ବୋଲ୍ ବମ” ମନ୍ତ୍ର ଧ୍ଵନି ଦେଇ ଗତି କରେ ଶିବ ଦରଶନ ଅଭିମୁଖେ | ଶ୍ରାବଣ ମାସ ରେ ଶିବ ପୁଜା ପ୍ରାଚିନ, କେଉଂ ଅନାଦି କାଳ ରୁ ଚାଲି ଆସୁଚି ଏହି ମହାନ ପରମ୍ପରା | ଭକ୍ତ ମାନେ ଏକ ବକ୍ତ ଭୋଜନ କରନ୍ତି, ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଶ୍ରାବଣ ମାସ ରେ ଶିବ ପୁଜା ଙ୍କିବା ବିଷ୍ନୁ ପୁଜା କରିବା ଦ୍ଵାରା ମନ୍ ବାଞ୍ଛିତ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ଘଟେ ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି | ଓଡିଶା ( ଉକ୍ତଳ / କଳିଙ୍ଗ ) ପ୍ରାଚିନ କାଳ ରୁ ଶୈବ ପୁଜା ର ପୀଠସ୍ଥଳି ରୁପେ ପରିଗଣିତ | ଓଡିଶା ରେ ପ୍ରମୁଖ ଶୈବ ପୀଠସ୍ଥଳି ଗୁଡିକ ହେଉଛି ଲିଙ୍ଗରାଜ୍ ମନ୍ଦିର ( ଭୁବନେଶ୍ଵର ) ଆଖଣ୍ଡମଣି ମନ୍ଦିର ( ଆରଡି ), ଲୋକନାଥ ମନ୍ଦିର ( ପୁରି ), ଗୁପ୍ତେଶ୍ଵର ( କୋରପୁଟ, ରାମଗିରି ) |

ମହାଦେବଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ସୁଶୀତଳ ଶ୍ରାବଣ ଜଳ ଲାଗି ପାଇଂ ବିଭିନ୍ନ ଶୈବପୀଠ ଛୁଟେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁଅ | ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର ମତରେ “ନମସ୍କାରେ ପ୍ରିୟଭାନୁ, ଜଳାଧାରେ ପ୍ରିୟ ଶିବ ” | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ବଦଳରେ ଶିବଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଜଲଭିଷେକରେ ସେ ତୃପ୍ତ ହୁଅନ୍ତି | ଶିବଙ୍କ ମସ୍ତକର ଜଳଲାଗି କରାଯିବାରେ ପ୍ରଥା ବୈଦିକ ଯୁଗରୁ ହିଁ ପ୍ରଚଳିତ | ଶିବ ପୂଜା ବିଧିରେ ରୁଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ଅଭିଷକ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମନ୍ତ୍ର ରହିଥିବା ପରିଦୃଷ୍ଟ ହୁଏ |ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଜଳାଭିଷେକ କରିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମ ରହିଛି | ଏଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦରକାର |

୧ – ଶଙ୍କର ଭଗବାନ ଅର୍ଚ୍ଚନା ପାଇଁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ର ବା ଜଳସ୍ନାନ କରି ଶୁଦ୍ଦ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିବାକୁ ହୋଇଥାଏ |

୨ – ଆଦ୍ର ବସନରେ ଶିବ ପୂଜନ ଶାସ୍ତ୍ର ନିଷିଦ୍ଦ |

୩ – କାୟା ଓ ବସ୍ତ୍ରକୁ ପବିତ୍ର କରି  ନୂତନ ଯଜ୍ଞୋପବୀତ ଧାରଣପୂର୍ବକ ପ୍ରଥମେ ଦ୍ୱାରପାଳଙ୍କୁ ପୁଜା କରିବାକୁ ହୁଏ |

୪ – ରୁଦ୍ରଙ୍କ ଅଭିଷେକ ଲାଗି ଗାଇ ‌‍କ୍ଷୀର, ଶୁଦ୍ଦ ସୁବାସିତ ଜଳ ଓ ପଇଡ ପାଣି ଅାବଶ୍ୟକ ହୁଏ |

୫ – ଦୁଷିତ ଜଳରେ ରୁଦ୍ର ଅଭିଷେକ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

୬ – ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ ଶିବଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଷଡ ଆଙ୍ଗୁଳ ଉଚ୍ଚତାରୁ ଜଳ ଲାଗି ବିଧେୟ |

 

shrbana masa utkal lokanath temple


Weather Puri  Tue, 21 Nov 2017 02:30 PM IST
Temperature:28°C
Mostly Sunny
Wind: 14km/h East
Humidity: 70%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 22 Nov 2017
    Sunny
    High:27°C Low:23°C
  • 23 Nov 2017
    Sunny
    High:27°C Low:23°C
  • 24 Nov 2017
    Sunny
    High:26°C Low:22°C
  • 25 Nov 2017
    Sunny
    High:26°C Low:22°C

Chandra Dev Darshan afte..

Chandra Dev Darshan after Amavasya https://t.co/4tbGbNpHVf via #others

Chandra Dev Darshan afte..

Chandra Dev Darshan after Amavasya https://t.co/1jL1L6mAC4 https://t.co/1jL1L6mAC4

the sanctified explanati..

the sanctified explanation of Neela Madhav statute as described in Skanda Purana https://t.co/nDdDh066kE… https://t.co/nDdDh066kE…

RT : Rusian lady Fomina with Guru Rupashree Mohapatra .. #mahari #dance #jagannath maharirupashree.in https://t.co/zeA4GpGEy0