ତାଳଦ୍ଵଜ ରଥର ପାର୍ଶ୍ଵଦେବତା ଶେଷଦେବ

rathayatra

PAGE VIEWS: 1,396

 

ମୁର୍ତ୍ତିଟି ଅନନ୍ତ ଏବଂ ବାସୁଦେବଙ୍କ ଏକ ସଂଯୁକ୍ତ ମୁର୍ତ୍ତି । ସ୍କନ୍ଦପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ (ଦେବନାଗରୀ : विष्णु) ଯାହାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ତ୍ରିଭୁବନ ପାଳନ କରନ୍ତି ସେ ହଳାୟୁଧଧାରି ବଳରାମ । ଫଣା ମସ୍ତକ ଶୋଭିତ ନାଗରାଜ ଅନନ୍ତ ଶେଷଦେବ । କୈଳାସ ସଦୃଶ ତୁଙ୍ଗ ସମଳଜ୍ବଳ କୁଣ୍ଡଳ ( ଆଦିପଦ୍ମ ଓ ପଦ୍ମାଷ ) ଧାରି ଧବଳ ମୁର୍ତ୍ତି । ‘ପ୍ରତିମାଲଷଣ’ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ ସେ ବାସୁଦେବଙ୍କ ସଦୃଶ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହସ୍ତରେ ଶଙ୍ଖଚକ୍ର ସହି ମୁଷଳ ଓ ଲଙ୍ଗଳ ଶୋଭା ପାଇବ । ଏକ ପଦ୍ମପିଠ ଉପରେ ଅନନ୍ତଙ୍କ କୁ୍ଣ୍ଡଳୀ ଉପରେ ବାସୁଦେବ ଆସୀନ । ମସ୍ତକ ଉପରେ ସପ୍ତଫଣା । ଉପର ହସ୍ତରେ ଚକ୍ର ଓ ଶଙ୍ଖ ତଳ ହସ୍ତରେ ଗଦା ଓ ଲଙ୍ଗଳ ।


ତାଳଦ୍ଵଜ ରଥର ପାର୍ଶ୍ଵଦେବତା ଶେଷଦେବ

ତାଳଦ୍ଵଜ ରଥର ପାର୍ଶ୍ଵଦେବତା ଶେଷଦେବ

ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କର ନିବାସ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସମୂହ ଯାହାଙ୍କର ଲୋମରେ ସ୍ଥିତ । ସେହି ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ପରମବ୍ରହ୍ମ ବାସୁଦେବ ନାମରେ ନାମିତ । ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ଜଗତ ତାଙ୍କଠାରେ ନିବାସ କରନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କ ନାମ ବାସୁଦେବ । ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ଜଗତ ତାଙ୍କଠାରେ ନିବାସ କରନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କ ନାମ ବାସୁଦେବ । କିନ୍ତୁ ସେହି ବାସୁଦେବ ଯାହାଙ୍କ ଉପରେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତି ସେ ଅନନ୍ତ ଓ ଶେଷନାଗ । ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ନାଗପୁତ୍ର, ମାତା କଦ୍ରୁଙ୍କ ମିଥ୍ୟ ଭାଷଣରେ ତାଙ୍କ ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏକମାତ୍ର ଅନନ୍ତ ମାତାଙ୍କୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରି ଆସି ତପସ୍ୟାରତ ହୋଇ ତପସ୍ୟାରତ ହୋଇ ବିଶ୍ବବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ କର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଶଯ୍ୟା ଭାବରେ କ୍ଷୀର ସମୁଦ୍ରରେ ନିବାସ କଲେ । ତାଙ୍କ କୋଳରେ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ଯୋଗନିଦ୍ରାରେ ଶୟନ କରନ୍ତି ।

ଅନନ୍ତ ବାସୁଦେବ Parswa devata ଶେଷଦେବ


flag Lord Jagannath


Festival in Puri

UPCOMING FESTIVAL



Weather Puri  18-11-2019
Temperature:24°C
Clear
Wind: 1.86km/h

Humidity: 86%



    LOOKING AHEAD Puri Weather
  • 20-11-2019 [ Wed]
    Mostly Sunny
    High:26°C Low:23°C
  • 21-11-2019[ Thu]
    Mostly Sunny
    High:27°C Low:23°C
  • 22-11-2019[ Fri]
    Mostly Sunny
    High:26°C Low:23°C
  • 23-11-2019[ Sat]
    Sunny
    High:26°C Low:24°C

ପଞ୍ଚତୀର୍ଥ ଓ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପରିକ୍ରମା https://t.co/HmpEndwA7i via #eventsatpuri #featurearticle
ପଞ୍ଚତୀର୍ଥ ଓ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପରିକ୍ରମା - ମହାକାର୍ତିକ ମାସ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର – ବିଭିନ୍ନ ଦେବଦେବୀ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରି… https://t.co/9wAIsm9rPp